Margarette

TÜRKİYE'DE MARGARETTE GOLDING ÖDÜLÜNÜ KAZANANLAR

2019 Belkıs ÜNVER - Dalyan IW Kulübü

2018 Emel SEZER / Edirne IW Kulübü

2017 Sara PARDO / İzmir IW Kulübü

2016 Hatice KUNT - Dolmabahçe IW Kulübü

2015 Burçin KIPMAN / İzmir IW Kulübü

2014 Suzan KIZILGÖK / İzmir IW Kulübü

2011 Ayşe MAYDA

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümünü bitirdikten sonra Türkiye’nin ilk ortodontisti olan Ayşe Mayda, yaşamını bilim ve insanlık adına çalışarak geçirdi. Dünya Ortodontistler Rehberi’ne adı yazılan ilk Türk oldu. PTT onun için posta pulu bastı. Çok sayıda derneğin kurucusu oldu. Inner Wheel Kulübü Margarette Golding Ödülüne layık görüldü. Yaşadığı sokağa ismi verildi. Yaptırdığı okul, spor ve kültür salonu ve fen labaratuvarıyla eğitimi destekledi.

2009 Ayşen ERDİL

İnsanlar için fedakârlık yapan kişilere verilen 'Margarette Golding' ödülünü alan, böylece fedakârlığı ve iyiliği dünyaca tescillenen Amerikan Hastanesi Odyoloji (işitme ölçümü) şefi Ayşen Erdil, iyiliğin dünyadaki bütün kötülükleri bitirebileceğini söylüyor. Bu prestijli ödülü geçen 18.05.2009 da IIW.242 Bolge Federasyonu tarafindan alan Erdil, 1999'da kurduğu "SYMBİOSİS Sağlık ve Doğa Gönüllüleri Derneği" ile hem insan hem de doğa sağlığını korumayı hedeflemiş ve 40 kişilik bir grupla yola çıkmış. Bazen savaşların perişan ettiği insanlara yardım eli uzatmış, bazen de yaralılara sağlık götürmüş.

2008 Türkan SAYLAN

Yılın Sivil Toplum Önderi

2003 Dilek Sabancı

Uluslararası Inner Wheel Kadın Kulübü tarafından verilen Margarette Golding Ödülü'nü ilk kez bir Türk kadını kazandı. Dilek Sabancı, zihinsel engellilere yönelik çalışmalarından dolayı ödüle layık görüldü. Emirgan'daki Sakıp Sabancı Müzesi'nde düzenlenen törende Dilek Sabancı'ya ödülünü Inner Wheel Kadın Kulübü Bölge Başkanı Semiha Cire verdi. Dilek Sabancı törende Türkiye'nin ancak Atatürk'ün çağdaş kadınlarıyla aydınlığa açılabileceğini ve bundan böyle sosyal etkinliklerde daha fazla yer alacağını söyledi.